Gübre Böcekleri – Dung beetles

Gübre böcekleri (Dung beetles) kısmen veya tamamen dışkı ile beslenirler.Bu türün en çoğu Scarabaeoidea familyasının Scarabaeinae ve Aphodiinae adlı alt familyalarına aittir.Gübre böcekleri ayrıca bok böcekleri olarak da anılmaktadır.Scarabaeinae familyasına ait olan böceklerin çoğu sadece dışkı ile beslenmektedirler, bu yüzden bu familyadakiler için gerçek gübre böcekleri ismi de kullanılmaktadır.

Diğer familyalara ait olan gübre böcekleri, Geotrupidae familyasına (Toprak-Sıkıcı gübre böceği)  aittir.Scarabaeinae familyası, 5.000’den fazla böcek türünü bünyesinde barındırmaktadır.

Çoğu gübre böceği, topladığı gübreyi küresel şekilde yuvarladığı için; merdane böceği olarak da bilinmektedir.Yuvarladıkları gübreyi besin kaynağı veya kuluçkaya yatmak için kullanırlar.Diğer gübre böcekleri tünelciler olarak bilinirler.Bu böcekler buldukları gübreyi neresi olursa olsun bulacakları bir yere gömerler.Bu türe mensup olanlar ne yuvarlarlar ne de yuva yaparlar.Sadece gübre içinde yaşarlar.

Gübre yuvarlamasına örnek olarak, vizörümüze takılan bir gübre böceğini sizlere sunmak istedik, yalnız ses efektlerini biz ekledik 😀 Haberler ola….

[flashvideo file=videos/dung.flv /]
[flashvideo file=videos/bok.flv /]

Yorum yazabilirsiniz...