YazarVizör 1 Yaşında!

Yazarvizor.com ile başlayan ve vizörlerden yazılara giden serüvenlerimiz bu gün bir yılını dolduruyor yani sonsuzluğa kanatlandırdığımız serüven gemimiz limanından ayrılalı bir yıl oldu.

Geçen bir yıl boyunca gemimizin kaptanlığını bazen tek başımıza, bazen de yazılarıyla serüvenlerimize ortak olan yazarlarımızla yürüttük.Yazılarımızı yorumları ile eksik bırakmayan okuyucularımız ise yolcularımız oldu.

Yazarvizör’ün mürettebatını yalnız bırakmayan yolcularımıza  ve serüvenlerimize ortak olan yazarlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz…

Yazarvizör ile nice senelere…

Yazarvizör hakkında yazılanlar;

Yorumsuz olmanın,sorunsuz olduğu anlamına geldiği bir dönemde, suya sabuna dokunmadan bir yaşam gütmek varken; hayatın basitten karmaşığa giden dikenli yolunu seçmek delilik olsa gerek…

Gelin görün ki; var olanla yetinmek eylemsiz bir yaşam tarzına eş değerdir bazı kişilere göre, hatta bu tarz yaşam deyim yerindeyse, tam bir klişe yaşamdır.

Bu nedenle eylemsiz üretimsiz bir yaşam, hayatın farklı bakış açısını yakalamış kişilerin tercih listesine hiçbir dönem, hiçbir vakit girmemesine şaşırmamalı…

Yazarvizor hayata farklı gözlerle bakmayı alışkanlık edinmiş, kişilerin kendi dünyalarında sakladıkları duygu ve düşünceleri ─biraz da dostları tarafından gelen istekle─ ihtiyaç fazlası düşüncelerin yer aldığı paylaşımlar sonucu, aranmadan bulundu denilirse, hiç abartılmamış olunur herhalde…

Aslında somutlaştırmaya yatkın bir kültürümüz olduğundan, görülenden yola çıkmayı seviyoruz.Renklerin tasvirinde bile bunu kullanmaktan geri durmuyoruz.Maviyi tanımlarken; mavinin civitini mi istersiniz  parlamentini mi bilmem camgöbeğini mi  turkuazını mı deme gereği duyuyoruz.

Fotoğrafta görsel bir sanat olduğundan, elbette somuttur. Ancak bu somutluk bazen bizi şaşırtırcasına, bildiğimizi tersinden öğretir  bazen.Bazen de her bir kareye anın ne denli önemli olduğunu gözler önüne sererken,diğer yandan da o anı yakalamanın ne denli bakış derinliği gerektirdiğinin önemini vurgular…

Ancak somut bir görseli yazı ile soyutlaştırmak için sadece anın önemini bilmek yetmiyor, gördüğünü söze dökecek hayal dünyasının yanı sıra geniş kelime dağarcığı da gerekiyor şüphesiz ki…

Bir fotoğrafa yazı yazmak kolay iş değil gerçekten. Dağın, yamacın, güvercinin, doğaya kendini sunmasını, fotoğraflar sayesinde görmek pekiala mümkündür lakin, yaşadığı anı ölümsüzleştirmek adına çektiği fotoğrafa, bir de yorum yapıp yazı yazıldığında, bu site sayesinde adeta o anı bizde yaşamış oluyoruz.

Bu da yetmezmiş gibi bu sunum sayesinde, vahşi doğanın engin zevkine hiçbir zorluk çekmeden, risk taşımadan varabiliyoruz.

Yazarın vizorunden çıkan bir fotoğraftan, yola çıkmak istiyorum.

Üstteki fotoğrafa çıplak gözle bakıldığında; dağ başında bir ağaç ve o ağacın  etrafını sarmış onlarca gelinciklerden oluşuyor, o kadar.. Ancak fotoğrafın derinliği dikkatle bakıldıkça ortaya çıkıyor..

Dağın başında bir ağaç ve o ağacın etrafındaki gelincikler,yaşamdaki tüm zorluklarla baş edilebilineceğinin örneği olmakla yetinmiyor sadece, aynı zamanda da; dikenli yollarda dikkatli yüründükçe, karşımıza çıkan irili ufaklı engebelerin aşılabileceğini, güzel olanın  kısıtlı koşullarda dahi olsa, parıltılarıyla kendini göstermekten geri durmayacağını da gösteriyor, bir bakıma…

Belki de onun da yaşama yorumu budur kimbilir…

Atlardan, fillerden, ziyade çiçeklerle böceklerle de zenginleşen, bu görüntülerle vezir vizor olsa da;  sözleri piyon edasıyla kullanan şah yazarın, hedef kitlesi duygu ve düşünce kalelerini sırasıyla düşüren seyircinin mest olup mat olması, artık an meselesidir.

Dolayısıyla yaşanan enstantaneleri yakalamak için, yetenekli olmak gerekir ama bu fotoğrafları konuşturmak için yetenek yetmez, deha gerekir.

Bu ve benzeri fotoğraflarla dünyamızı zenginleştirip, adeta sanal doğa müzesi havası yaratan, www.yazarvizor.com a Teşekkürler…

Hülya Yalım

———————————————————————————-

Merhaba arkadaşlar, bu gece ard arda iki site hakkında sizlere bilgi veriyorum.Çünkü Saygı duyduğum Biyoloji Hocam İsmet Nakipoğlu’nun bitkilerin, hayvanların kısacası tüm canlıların ve doğanın sanatsal ve edebi bir şekilde fotoğraflarını çekip kalemden boşanırcasına kağıda döktüğü paragrafların yer aldığı YazarVizör adlı web sitesi hakkında bilgiler sunacağım.

Yalnız Yazarvizor.com hakkında bahsetmeden önce, evvela Saygıdeğer İsmet Nakipoğlu hakkında biraz bahsetmek istiyorum.

Onun doğduğu, büyüdüğü yerlerden ve eğitim hayatından bahsetmeyeceğim çünkü bunları çok klasik buluyorum.Kim tanıtılırsa tanıtılsın bu tür bilgiler her zaman verilir.Ben ise İsmet hocamın farklı olduğuna inanarak, onun hakkında farklı bilgiler vermeyi istiyorum.

İsmet Nakipoğlu’nu ilk lise 1 çağımda tanımıştım.Şimdiye kadar gördüğüm hocalardan davranışları, düşünceleri itibariyle oldukça farklıydı.Çünkü düşünceleri bana hiç ters düşmüyor ve davranışları da bir hocaya göre oldukça sempatik ve cana yakın geliyordu.Beni büyüleyen başka bir durum ise onun biyoloji laboratuvarı oldu.Laboratuvar’ın nasıl olduğunu anlatmayacağım çünkü anlatmakla bitiremem.”Anlatılmaz yaşanır” cinsinden bir durum işte.

Aslında web tasarıma başlamamın bir diğer nedeni İsmet Nakipoğlu’dur.Bunu başka bir yazımda anlatacağım.

İsmet Nakipoğlu, çoğu haftasonu arabasını alır ve dağlara, insan ayağı değmemiş kırlara, çayırlara gider.Tehlike nedir bilmez.Çünkü onun için yalnız bir ağaç veya gelinciklerle, papatyalarla dolu bir toprak parçası kendi yaşamından daha çok değerlidir.Ona göre Tabiat Ana’nın bizlere sunduğu küçük bir parçanın fotoğrafını çekip, onu yazıya dökmek paha biçilemezdir.

İsmet Nakipoğlu doğa fotoğrafçılığı yapar fakat, doğa fotoğrafçılığının yanı sıra çektiği fotoğraflar hakkında paragraflar sıralar.Paragraflar bazen çekilen resimden daha çok tasvir eder Tabiat Ana’nın o paha biçilemez parçalarını.Daha çok haz tattırır okuyanlara.

İsmet Nakipoğlu, doğaseverdir, edebiyatçıdır, sanatçıdır, fotoğrafçıdır, öğretmendir, gezgindir, felsefecidir, müzisyendir.Kısacası hayatın bir çok farklı yönü ondadır ve yaşamayı çoğu kişiden daha iyi bilir.

Ona dair yazacağım satırlar bu kadar ile sınırlı değil.Fakat birazcıkta YazarVizör’den bahsetmek istiyorum.

YazarVizör İsmet Nakipoğlu’nun kuruculuğunu üstlendiği ve tasarımına benim yardımcı olduğum Tabiat Ana’nın bizlere sunduğu biyolojik güzellikleri anlatan bir doğa sitesidir.Yazarvizör’de bitkiler ve hayvanlar için yazılar bulunmaktadır.Bu yazıların çoğu zaman bilimsel, çoğu zaman felsefi ve edebi yönleri vardır.Ayrıca YazarVizör’de başka yazarlarda bulunmaktadır.Sitede benim yazdığım bir parça bile bulunmakta :) YazarVizör bazen elini Tabiat Ana’nın eteğinden çekip yaşadığımız dünyayı da sorgular.İşte YazarVizör böyle bir sitedir.İlk bakışta bir biyoloji sitesi veya kişisel bir sayfa gibi gelir fakat içeriği çok farklıdır, bazen soyut ve bazen aşırı somuttur.


Yorum yazabilirsiniz...