Siirt Endemikleri

Biz, Siirt’in biyolojik zenginliklerine dikkatleri çekmeye çalıştık. Bu amaçla, dünyada sadece bölgemizde yetişen endemik bitki türlerini bir nebze olsun tanıtmak ve bunun dışında coğrafyamızda bulunan güzellikleri ortaya çıkarmak için bazı araştırmalar yaptık…

Bir ülkenin bitkisel zenginliği ve çeşitliliği, o ülkedeki endemik bitkilerin çokluğu ile belirlenir. Ülkemiz endemik bitkiler açısından, dünyanın önemli ülkelerinden biridir. Dünyada yalnız ülkemizde yetişen bitkiler, Türkiye endemikleri olarak adlandırılır. Yurdumuzdaki bitki çeşidi sayısı 8–10 bin civarında olup; endemiklik oranı %35 civarındadır. Ülkemizdeki endemik bitki türü sayısı, neredeyse Avrupa kıtasındaki endemik bitki türü sayısı kadardır.

Hyacinthella siirtensis

Hyacinthella siirtensis – Siirt Sümbülü

Yurdumuzun pek göze çarpmayan illerinden biri olan Siirt’teki endemik bitki çeşidinin bile 1500’ün üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu da ülkemizin endemik bitki çeşidi bakımından zengin olduğunun en açık kanıtıdır. Aynı zamanda bilim dünyasında henüz tanınmamış, keşfedilmeyi bekleyen binlerce bitki türlerinden de söz edilebilir.

Türkiye’de yetişen endemik türler tabiatta, aşırı otlatma, yangın, bilinçsiz kesim, söküm, ıslah çalışmaları, yapılaşma, şehirleşme gibi çeşitli tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu olumsuz faktörler kimi zaman bitkilerin yok olmasına ve bir anlamda yeryüzünden kalkması anlamına gelmektedir. Bir bakımdan da bu olumsuz faktörler sayesinde zamanla bitkilerin durumlarını tespit etme ve gerekli önlemler alma ihtiyacı doğmuştur. Aynı zamanda bitkilerden yararlanılabilmesi için o bitkilerin yeterince iyi tanınması gerekir.

İsmet NAKİPOĞLU

Yorum yazabilirsiniz...