tatlı su balıkları
genel bilgiler
tür listesi

TATLISU BALIKLARI

Balıklar latincede Pisces olarak tarif edilmektedir.Balıkların tümü neredeyse yaşamlarının tamamını sadece suda geçirmektedir.Balıklar solungaçları ile solunum yapmaktadırlar.Lepistes, moly, kılıçkuyruk gibi doğurarak üreyen balıklarda vardır.Bu balıkların bazıları yumurtalarını karınlarında saklarlar ve yumurta karında çatlar.Böylece doğurarak üreme gerçekleştirirler.

Şimdiye kadar rastlanan en eski balık fosili 500 milyon yaşındadır.Balıklar kemikli balıklar ve kıkırdaklı balıklar olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Ayrıca nesli tükenmiş olan 2 balık gurubu daha vardır.Bu balıklarda zırhlı balıklar ve dikenli köpek balıkları olarak adlandırılmışlardır.Bu balıkların nesli 300-400 milyon yıl önce tamamen sona ermiştir.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalardan hareketle toplam balık türlerinin 40.00 kadar olduğu söylenmektedir.Bu sebeble balıklar omurgalı canlılar içerisinde sayıca en fazla olanlardır.

Balıklar önemli protein kaynaklarından biridir.Bu durum balıkların ticari değerini arttırmaktadır.Balıkların yaşama alanları oldukça geniştir.Soğuk sularda, sıcak tropikal sularda, acı ve tatlı sularda ve hatta insanlığın şimdiye kadar ulaşamadığı derin karanlık sularda bile yaşayabilmektedirler.

mutlu tatlısu balığı

Biz de YazarVizor.com olarak sahip çıkılması gereken zenginliklerimizden olan tatlısu balıkları için özel bir araştırma yaptık ve bu araştırmamız için bir sayfa hazırladık.Umarız yararlı oluruz ve milletçe zenginliklerimize sahip çıkarız.

www.yazarvizor.com

İsmet Nakipoğlu - Vedat Aydın Uğur